“Takım ruhuyla sonsuza kadar büyüyoruz” mottosu ile modern perakendenin bir parçası olan Mallmartturk, pandemiye rağmen sektöründe tüm paydaşları için en iyi tercihler sunmaya devam ediyor. Mallmartturk Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akalın, “Geçtiğimiz 12 aylık dönemde yönetimimizde olan alışveriş merkezlerinde 38 Türkiye markası ve hizmet verdiğimiz ülkelerdeki yerel 27 markayı ziyaretçiler ile buluşturduk.” dedi.

Mallmartturk pandemi döneminde, Tedi, Migros, Watsons, Starbucks, Teknosa, E-Bebek, Defacto, Colins, Köfteci Yusuf, FLO gibi yerel ve global markalarla yeni iş birliklerine imza attı. İnsanları ve ilişkileri işin merkezine koyan Mallmartturk, ortaklarıyla, markalarla ve küresel aktörlerle gerçekleştirdiği ekip çalışması sonucunda son 12 aylık dönemde pandemi döneminin tüm zorluklarına karşın Türkiye ve 3 ülkede bulunan AVM’lerinde 38 Türkiye ve 27 yabancı markanın yeni mağazalarını ziyaretçileriyle buluşturdu.

Hem Türkiye’de hem de yurt dışındaki AVM’lerinde yeni iş birliklerine imza atmaya devam etiklerini belirten Mallmartturk Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akalın, “Koronavirüs krizi, alışveriş merkezlerini, hayatta kalabilmeleri ve gelişebilmeleri için olanaklarını iyileştirmek için daha fazla çalışmaya zorlayacak bir tür şok görevi de görebilir. Genel olarak, alışveriş merkezlerinin sayısı inşallah azalmayacak ama küçülürken, olanaklar ve hizmetler açısından büyüyeceğini değerlendiriyorum. Tüketicileri geri çekmek için, alışveriş merkezlerinin eğlence tekliflerini, rekreasyon tekliflerini ve deneyime dayalı alışveriş tekliflerini güçlendirmeleri gerekecek.” dedi.

GEÇTİĞİMİZ 12 AYLIK DÖNEMDE BAŞARILI OLDUK

Akalın, şöyle devam etti: “Müşterileri tekrar tekrar geri gelmeye ikna eden olanaklar; çeşitlendirilmiş restoranlar, mağazalarda sanal giyinme odaları ve akıllı aynalar, yüksek teknolojiye göre özelleştirilmiş ürün teklifleri ve AVM’lerin kendi sanal mağazalarını sunmak güçlü teklifler olabilir. Şu anda içinde olduğumuz gibi, ekonomik krizde en çok gözden düşen tüketici ürünleri olan hedonik ürünlerin (giyim, mücevher, sağlık ürünleri ve kozmetik) tekrar tüketicinin talebini bulması yakın gelecekte zor olacak. Ancak, AVM’ler en iyi yaptığı şeyi yaparak işletme, pazarlama ve özendirme kabiliyetini kullanarak tüketiciyi davet edecek. Bu fırtınayı atlatabilen ve hayatta kalabilenler, tüketicilerin yakın gelecekte kendilerini şımartmaya hazır oldukları bir noktaya ulaştığında eskisinden daha iyi fırsatlara sahip olabilirler. Bu dönemde, yaşananlara sakin ve sağduyulu yaklaşmalı, sonuç odaklı hareket edilmeli, modern perakendenin tüm paydaşları ile uzun vadeli iş birlikleri geliştirilmelidir. Geçtiğimiz 12 aylık dönemde düşünceler ile başarılı olduk. Türkiye ve 3 ülkede yönetimimizde olan alışveriş merkezlerinde 38 Türkiye markası ve hizmet verdiğimiz ülkelerdeki yerel 27 markayı ziyaretçiler ile buluşturduk.”

IRAK’TA ŞUBE AÇILIŞI VE ORTA DOĞU’DA GLOBAL İŞ BİRLİKLERİ

Bu dönemde, Erbil’de açılan Mallmartturk ofisi ile birlikte başta Ortadoğu’da global markaların distribütörleri ile iletişime geçtiklerini, bu sayede hem Türkiye markaları için yeni fırsatlar oluşturduklarını hem de yabancı bir çok markayı yurtdışındaki alışveriş merkezlerine kazandırdıklarını anlatan Akalın, “Starbucks, Migros, Tedi, Watsons, Starbucks, E-Bebek, Us Polo, Kiğılı, Koçtaş, Köfteci Yusuf gibi markalarımız ile Türkiye’deki AVM’lerimizde yeni mağaza açıldığını ayrıca Defacto, Colin’s, Madame Coco, Lc Waikiki gibi bir çok markamızla da yurtdışı projelerimizde kiralama anlaşmaları yaptık.” diye konuştu.